Żylaki kończyn dolnych dotykają wielu kobiet i mężczyzn, głównie w wieku dojrzałym. Można jednak im zapobiegać. Jak to zrobić? Wyjaśniamy, czym jest profilaktyka żylaków nóg!
Co to są żylaki?
Pod tym pojęciem znajdują się zmienione chorobowo naczynia krwionośne o wypukłym, poszerzonym i krętym przebiegu.
Diagnozuje się głównie żylkai na nogach, które widoczne są przede wszystkim na łydkach i na udach w formie zgrubiałych, ciemniejszych naczyń o kolorze niebieskawym, fioletowym czy czerwonym.
Jak powstają żylaki? Bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie krążenia krwi na skutek utraty elastyczności i wzrostu ciśnienia wewnątrz naczyń krwionośnych, co prowadzi do osłabienia ich ścian i zastawek oraz do cofania się krwi. Często towarzyszą temu inne objawy, na przykład uczucie ciężkości nóg, opuchlizna, bóle, popękane naczynka.
Jak zapobiegać żylakom nóg?
Profilaktyka przeciwżylakowa pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka rozwoju żylaków kończyn dolnych. Zaliczane są do niej:
– Unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji – stania albo siedzenia. Najlepiej zmieniać wtedy często pozycję, wykonać kilka ćwiczeń co jakiś czas, nie zakładać nogi na nogę.
– Zredukowanie nadmiernej masy ciała w przypadku otyłości lub nadwagi.
– Wypoczywanie z nogami podniesionymi w górę, co ułatwia odpływ krwi.
– Rzucenie palenia, ponieważ nikotyna powoduje zaburzenia w przepływie krwi, które prowadzą do zawężenia i zwapnienia żył.
– Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia, spacery, jazda na rowerze, pływanie i innego rodzaju ruch.
– Unikanie gorących kąpieli, sauny, opalania się, ponieważ ciepło sprzyja tworzeniu się żylaków.
– Chodzenie w wygodnych butach bez wysokich obcasów i z szerszymi noskami.
– Unikanie obcisłej bielizny, spodni, skarpetek czy pończoch z obciskającymi ściągaczami.
– Stosowanie suplementów diety przeciw żylakom, na przykład z diosminą, escyną, heparyną.
– Noszenie profilaktycznych wyrobów uciskowych na żylaki, na przykład pończoch albo podkolanówek o niskim stopniu kompresji.
Kto powinien pamiętać o profilaktyce przeciwżylakowej?
Profilaktyka przeciwko żylakom może znacznie ograniczyć ich występowanie. Dla kogo polecane są takie spodoby na żylaki kończyn dolnych?
Przede wszystkim metody te polecane są osobom, które mają zwiększone ryzyko rodzinnego występowania żylaków, ponieważ najczęściej mają one podłoże genetyczne. Gdy zatem rodzice mają żylaki, ryzyko to jest większe u ich dzieci.
Także profilaktyka przeciwżylakowa jest polecana osobom pracującym w pozycji siedzącej i stojącej, kobietom w ciąży oraz stosującym antykoncepcję doustną i hormonalną terapię zastępczą.
Źródło: https://dlaamazonek.pl/blog/news/nieoperacyjne-i-operacyjne-leczenie-zylakow-przeglad-metod