Zdrowie

Rękaw kompresyjny na rękę – jak działa i kiedy jest zalecany?

Kompresjoterapia, czyli terapia z użyciem kompresji – ucisku ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, a także w sporcie. Do wywierania ucisku wykorzystuje się wówczas różne wyroby, w tym rękawy kompresyjne na rękę. Oto najważniejsze informacje na temat tych wyrobów uciskowych!

Czym jest rękaw kompresyjny?

Rękawy kompresyjne, określane także jako rękawy uciskowe albo rękawy medyczne, to rodzaj wyrobów kompresyjnych przeznaczonych do noszenia na ręce.

Takie rękawy produkuje się z elastycznych, ale dość grubych materiałów, głównie dzianinowych, dzięki czemu dobrze dopasowują się do kształtu ręki. Wybrani producenci umieszczają także w rękawach bloczki, które usprawniają przepływ płynów tkankowych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Jak działają rękawy uciskowe?

Terapia z użyciem rękawów uciskowych pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Jak pomaga tego typu rękaw?

Działanie rękawów kompresyjnych polega na wywieraniu stałego nacisku na tkanki, co wspomaga przepływ krwi oraz chłonki, a także pracę mięśni. Dzięki temu można uzyskać efekt masażu albo drenażu limfatycznego, co ma działanie profilaktyczne oraz lecznicze w wielorakich dolegliwościach.

Rodzaje rękawów uciskowych

W sklepach medycznych znaleźć można różne rodzaje rękawów kompresyjnych, które dobierane są zależnie od ich przeznaczenia, potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Rękawy dzieli się na różne warianty głównie pod względem ich rozmiaru – dobierane są one w zależności od obwodu kończyny górnej. Wybrani producenci oferują również rękawy w kilku wariantach długości.

Pod względem budowy rękawy dzielone są na dwie kategorie – rękawy otwarte oraz rękawy z rękawiczką, która nachodzi na dłoń.

Kiedy stosuje się rękawy kompresyjne?

Działanie rękawów uciskowych spowodowało, że są one obecnie używane w różnych dolegliwościach. Kiedy stosowany rękaw kompresyjny na rękę pomoże?

Obrzęki limfatyczne
Rękawy kompresyjne często stosowane są w przypadku wystąpienia obrzęków limfatycznych, do których dochodzi na skutek zaburzeń w przepływie limfy, na przykład po operacjach usunięcia piersi czy węzłów chłonnych pod pachami.

Oparzenia
Stosuje się je w celu leczenia różnych rodzajów oparzeń, na przykład pochodzenia termicznego i chemicznego, aby zapobiegać pojawianiu się blizn pooparzeniowych.

Przeszczep skóry
Rękawy kompresyjne należy stosować po wykonanym przeszczepie skóry na ręce, by uzyskać lepsze efekty zabiegu.

Uprawianie sportów
Rękawy uciskowe również często używane są przez sportowców uprawiających różne dyscypliny, ponieważ wspierają one działanie mięśni w trakcie treningów, co powoduje, że są one bardziej odporne na wysiłek i w mniejszym stopniu narażone na zmęczenie i przeciążenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *